Novinky
23.01.2022
Hypoxico a armádní výcvik
Od druhé světové války došlo k revoluci ve vojenském vybavení moderními technologiemi. Téměř každý zbraňový systém prošel vylepšeními, kromě toho nejd... číst celé
17.01.2022
Hypoxico a hubnutí
Studie z roku 2013 zjistila, že Američané, kteří žijí na úrovni moře, mají 4 až 5krát vyšší pravděpodobnost, že budou obézní než ti, kteří žijí ve vys... číst celé
13.01.2022
Hypoxico opět dostupnější
Firma Hisport, výhradní distributor značky Hypoxico pro ČR a Slovensko, rozšířila nabídku hypoxických generátorů o nový model Sierra 100 a učinila tak... číst celé
Zobrazit všechny novinky
HYPOXICO

 

  1. Úvod
  2. Otázky a odpovědi
Otázky a odpovědi

 


 

Jak dlouhou dobu musím stan používat, aby došlo k pozitivním změnám v krevních parametrech?

Tyto procesy se nastartují prakticky ihned, jakmile začnete stan používat, maximálního efektu ovšem dosáhnete cca. po 4-6ti týdnech spaní ve stanu.

 


 

Jaká je optimální nadmořská výška, ve které se má spát?

Je to individuální, každý člověk reaguje na nadmořskou výšku trošku jinak, nicméně optimální výška, při které většina lidí nemá problémy s narušením spánku, ani zpomalením regenerace je 2750m n.m. Maximální výška, která by se neměla ani u adaptabilnějších jedinců překračovat je 3800m n.m.

 


 

Mám začít spát ihned v doporučené výšce (cca.2750m n.m.) nebo ji zvyšovat postupně?

Pokud se chcete vyhnout negativním jevům, jako je narušení spánku, únava vlivem zpomalení regenerace apod., je potřeba se na tuto nadmořskou výšku postupně aklimatizovat, tedy začít na cca. 1500m n.m. a vždy po několika nocích strávených v této výšce přidat 200m. Na doporučenou výšku 2750m n.m. byste se měli dostat napoprvé asi až po 3 týdnech.

 


 

Mohu v průběhu noci pobyt ve stanu přerušit?

Samozřejmě, pokud v průběhu noci potřebujete na toaletu, dostanete hlad apod., není problém stan opustit a zase se do něj vrátit, nic tím nezkazíte.

 


 

Jak se dá změřit, jakou mám ve stanu nastavenu nadmořskou výšku?

Generátor je natolik přesný, že nadmořskou výšku, kterou na něm nastavíte budete mít po několika minutách s určitostí ve stanu. Pro toho, kdo chce mít jistotu, dodáváme přístroje měřící obsah kyslíku ve vzduchu, podle čehož tabulkově snadno odvodíte nadmořskou výšku.

 


 

Nemůže se generátor porouchat, nebudu se v takovém případě ve stanu dusit?

Porouchat se samozřejmě může cokoliv, může dojít např. k výpadku elektřiny apod., nemusíte se ovšem ničeho obávat. Stan je natolik rozměrný, že je v něm dostatek kyslíku na celou noc a navíc záměrně pro takovýto případ lehce prodyšný, takže žádné nebezpečí nehrozí.

 


 

Jaké jsou hodnoty obsahu kyslíku ve vzduchu na hladině moře a ve výšce 2750m n.m.?

Na hladině moře je obsah kyslíku ve vzduchu 20,9%, v 2750m n.m. je to jen 14,8%.

 


 

Jakou maximální nadmořskou výšku lze pomocí generátoru Everest dosáhnout?

Generátor umí simulovat nadmořskou výšku až 6400m n.m., ta se ovšem pro spaní ve stanu za účelem vylepšení krevních parametrů samozřejmě nevyužívá. Takovouto extrémní nadmořskou výšku používají pouze horolezci v rámci aklimatizace, nebo se využívá pro proces zvaný přerušovaná hypoxická terapie (IHT), sloužící k podpůrné léčbě civilizačních chorob, jako je astma, alergie apod.

 


 

Jak je to s čistotou vzduchu ve stanu, obsahem prachu, roztočů atd?

Protože je systém vybaven dvěma účinnými filtry, jedním nasávacím na generátoru a jedním výstupním - hepafiltrem, bude vzduch ve stanu mnohem čistší než ten, který máte doma nebo který je v místnosti, v níž je stan používán. Systém tedy slouží zároveň jako velice kvalitní čistička vzduchu.

 


 

Je potřeba k připojení generátoru Everest nějaká speciální zásuvka, nebo výkonnější jistič?

Celý systém má příkon asi 400W, postačí tedy běžná bytová zásuvka.

 


 

Je generátor hlučný, nebude mi vadit při spaní?

Generátor Everest je celkem tichý, mnohem méně hlučný než první generace hypoxických stanů založená na vytváření podtlaku uvnitř stanu. Pokud by i tento slabý a monotónní zvuk někomu vadil, může využít dlouhé přívodní hadice do stanu a generátor dát do jiné místnosti než je stan.

 


 

Pro kolik lidí je stan s jedním generátorem určen?

Generátor je natolik výkonný, že ve stanu mohou spát zcela standardně dva lidé. Stan jako takový se dělá ve dvou velikostech, jeden je menší, snadno přenosný, druhý je velký. Oba jsou konstruovány pro dvě osoby.

 


 

Jak je generátor ke stanu velký a kolik toto zařízení váží?

Generátor Everest má rozměry 54x58x27cm a váží 25kg.

 


 

Nemůže docházet ke hromadění CO2 ve stanu?

Ne. Generátor Everest pumpuje do stanu v průběhu jedné noci více než 40 000 litrů čerstvého upraveného vzduchu. Vzduch je tedy neustále v oběhu a k hromadění CO2 nemůže docházet.

 


 

Jakou má celý systém životnost?

Systém je zcela bezúdržbový a jeho životnost je velmi dlouhá, garantovány jsou minimálně 3 roky používání a 8000 hodin pro generátor.

 


 

Je možno zakoupit zařízení na splátky?

Ano, celý systém HYPOXICO můžete nakoupit na splátky. My vám připravíme varianty splátek a Vy si vyberete tu pro sebe nejvhodnější.

 


 

Jak poznám že celý systém funguje?

Samozřejmě na zlepšení výkonnosti, krevní parametry jsou navíc měřitelné a tak stačí nechat si odebrat krev před a po použití systému a vyhodnotit hladinu hematokritu, hemoglobinu a dalších veličin v laboratoři. Při správném používání systému je změna těchto parametrů zcela zřejmá.

 


 

Jak vlastně systém funguje, proč dochází ke změně krevních parametrů?

Když je lidské tělo vystaveno hypoxii (kyslík redukován prostředím), zápasí k produkci vyžadovaného množství energie s méně dostupným kyslíkem. Tento zápas spouští řadu procesů vedoucích k adaptaci na toto prostředí, dochází ke zlepšení výkonnosti respirační a kardiovaskulární soustavy a lepšímu využití kyslíku.

 


 

Jak je to s využitím generátoru Everest pro trénink ve vysoké nadmořské výšce?

Generátor Everest je univerzální zařízení, které lze využít kromě spacího systému (stan) i jako pracovní systém s využitím kyslíkové masky a dýchacích vaků a trénovat tak ve vysoké nadmořské výšce ve spojení s běhátkem, cyklotrenažerem nebo třeba veslařským trenažerem.

 


 

Slyšel jsem i o metodě IHT, o co se jedná?

Jedná se o střídavé dýchání normálního a upraveného(o kyslík ochuzeného) vzduchu v pravidelných intervalech (cca. 3-6min) po dobu 45min - 1hod.Tato metoda se ale nepoužívá ke zlepšení krevních parametrů, potažmo výkonnosti, ale k léčbě řady civilizačních chorob, jako je astma, alergie apod. Metodu už delší dobu s úspěchem používá i řada známých evropských klinik.

 


 

Co je účinnější, spaní ve stanu, nebo trénink s hypoxickou maskou?

Obě metody přináší požadovaný efekt, avšak spánek (doba strávená v simulovaném prostředí) je mnohem efektivnější! Nejúčinnější je kombinace obou metod, spaní v hypoxickém stanu ke kterému přidáme 2-3 tréninky s hypoxickou maskou týdně v délce 30min.-1hod. Tato metoda však vyžaduje poměrně kvalifikovaný přístup a respektování určitých zásad.

 


 

Slyšel jsem i o masce na spaní?

Ano, pro ty, kteří nemohou např. z prostorových důvodů při pobytu v hotelu apod. využít stan, nebo často mění místo pobytu, je pro spaní k dispozici speciální maska. K jednomu generátoru se běžně dají připojit dvě spací masky, pokud je připojena jen jedna, redukuje se množství vzduchu jdoucího do masky speciálním ventilem.

 


 

Jak dlouho vydrží zlepšené krevní parametry po vysazení používání systému?

Maximální efekt vydrží asi 3 týdny, potom začnou krevní parametry postupně klesat a asi po dvou měsících se dostanou na výchozí hodnoty (hodnoty před začátkem hypoxické terapie). Opakovaným použitím však vašich maximálních hodnot dosáhnete mnohem dříve, než při prvním použití systému.

 


 

Co je to výškový adaptér?

Za normálních okolností simuluje generátor nadmořskou výšku 380-3200m n.m., která je zcela postačující pro spací (stan) i tréninkový (dýchací vaky+maska) systém. Pomocí výškového adaptéru, který se ke generátoru připojí lze simulovat nadmořskou výšku až 6400m n.m., která se však používá jen v případě aklimatizace u horolezců, nebo u IHT.

 


 

Je nutné používat ve stanu měřič obsahu O2 ve vzduchu?

Není, měřiče slouží jen ke kontrole. Nadmořská výška se nastavuje přímo na generátoru a odchylka simulované nadmořské výšky ve stanu, případně v masce je oproti té nastavené díky kvalitě a spolehlivosti generátoru zcela minimální.

 


 

Dá se generátor umístit kamkoliv, třeba i na balkón?

Generátor je určen pro použití uvnitř místnosti a neměl by být vystavován příliš nízkým, nebo naopak vysokým teplotám. Také by neměl být umístěn v příliš prašném, zakouřeném nebo jinak znečištěném prostředí.

 


 

Není pobyt ve stanu nebezpečný v případě nadměrného požití alkoholu, nebo třeba drog?

V těchto případech se pobyt v hypoxickém prostředí rozhodně nedoporučuje, stejně tak pokud váš organismus zápasí s nějakou nemocí, je vhodné do uzdravení pobyt ve stanu a hypoxickou terapii vůbec přerušit.

 


 

Nezpomaluje pobyt ve stanu regeneraci po tréninku?

Při kontrolovaném použití a přiměřené nadmořské výšce nemá pobyt ve stanu na regeneraci žádný zásadní vliv. Někteří atleti přesto po nejnáročnějším tréninku, nebo třeba závodě, pobyt ve stanu na jednu noc přeruší.

 


 

Jak dlouho před závodem je potřeba používání stanu a hypoxických systémů vůbec ukončit?

Stan můžeme používat až do samotného závodu, nehrozí zde pokles výkonnosti jako po návratu z vysokohorského prostředí. Přesto část atletů poslední 1-3 dny před nejdůležitější soutěží stan přestane používat, protože jsou už dostatečně adaptovaní, další přínos už by nebyl velký a dají přednost komfortnějšímu spaní v posteli.

 


 

Jak poznám že jsem simulovanou výšku ve stanu zvyšoval moc rychle?

Zcela jednoduše, spaní nebude klidné, v průběhu noci se budete budit a ráno nebudete zcela odpočati. Je to velmi častá chyba mnoha atletů. Je opravdu potřeba adaptovat se postupně, pokud chceme aby náš spací rytmus nebyl nijak narušen.

 


 

Jak často se dá hypoxická kůra opakovat?

4-6-ti týdenní hypoxickou kůru ve stanu můžete opakovat několikrát do roka, adaptace při každé následné kůře probíhá mnohem rychleji. Spousta sportovců využívá hypoxické systémy celoročně a udržují krevní parametry na konstantně vysokých hodnotách.

 


 

Jaký je rozdíl mezi stanem a spací maskou? (ve smyslu vlivu na kvalitu přípravy)

Pro používání spací masky platí stejné principy jako pro používání stanu, pouze stan můžete využívat v podstatě každodenně. Spánek ve stanu je podstatně efektivnější, než samotný trénink v simulovaném prostředí. Nejúčinnější je kombinace obou těchto metod.

 


 

Jakou intenzitou mohu trénovat s tréninkovou hypoxickou maskou a jaká nadmořská výška se tady používá?

Pro trénink s hypoxickou maskou platí stejný princip postupné adaptace jako u stanu. Začíná se na nižší nadmořské výšce a až se po několika trénincích organismus adaptuje, postupně se zvyšuje nadmořská výška, nebo prodlužuje doba a přidává se i změna intenzity zatížení.

 


 

A jak poznám , že je intenzita moc velká?

Pokud to s intenzitou přeženete, dojde k hyperventilaci-potřebujete více vzduchu než generátor dodává a dojde k úplnému vyprázdnění dýchacích vaků. Samozřejmě je poté nutné trénink přerušit, nebo zátěž zavčasu snížit, aby došlo k opětovnému naplnění vaků.

 


 

Trénink s maskou mám ukončit tím že sundám masku a poté vypnu generátor, nebo naopak?

Tak především, než masku nasadíte, rozjeďte se nebo rozklusejte nejprve bez ní, potom zapněte generátor, nasaďte masku a absolvujte trénink v trvání 30min.-1hod., zakončení provedete zastavením, zklidněním dýchání (stále s maskou), jejím sundáním a lehkým vyjetím nebo vyklusáním, vyveslováním pro odplavení metabolitů a zklidnění dýchání. Poté vypnete generátor.

 


 

Jak často mám absolvovat trénink s maskou?

Trénovat s maskou, aniž by to zasahovalo do vašeho běžného tréninkového procesu, mělo vliv na dobu regenerace a případnou kumulaci únavy, postačuje 2-3x týdně po dobu 30-45min. nízkou intenzitou. I při takovémto relativně nenápadném zatížení dochází k výraznému nastartování procesů majících zásadní vliv na krvetvorbu, využití kyslíku ve tkáních apod.

 


 

Jak je to s jídlem před a po hypoxickém tréninku?

U tréninku s maskou, stejně tak jako u IHT platí zásada, nejíst pokud možno nic většího 2 hodiny před a 40min. po aplikaci.

 


 

Co se děje v těle ve chvíli, kdy nasadím masku, nebo vlezu do stanu se sníženým obsahem kyslíku a jak se to liší od pobytu na horách?

Je to úplně stejné, v prvním okamžiku dochází ke zrychlení vegetativních funkcí - plicní ventilace, zvýšení TF, minutového srdečního objemu apod. Pokud tento stav působí dlouhodobě, dochází k celé řadě adaptačních procesů - stimulace vylučování hormonu erythropoetinu (EPO – v tomto případě však ve zcela legální a přirozené formě), zvýšené tvorbě hemoglobinu a červených krvinek, jednoduše řečeno změnám, jež výrazně zvýší transportní kapacitu krve.

 


 

Hrozí u použití kyslíkového stanu také pokles výkonnosti spojený s reaklimatizací jako po návratu z hor?

Nehrozí a v tom je další obrovská výhoda těchto systémů a vůbec principu trénuj dole, spi nahoře. Celková zátěž na organismus je mnohem menší než při trvalém pobytu ve vyšší nadmořské výšce a ani trénink není nutné nijak omezovat a přizpůsobovat.

 


 

Slyšel jsem že řada lyžařů běžců i bikerů vozí s sebou kyslíkové stany i na hory?

Ano, trénují v nadmořské výšce 1000-2000m n.m. podle místa pobytu a kvůli výraznějšímu zlepšení krevních parametrů a transportní kapacity krve spí ve stanu, v simulované nadmořské výšce 2500-2750m n.m.

 


 

Používají stan i horolezci a proč?

Samozřejmě, kvalitní aklimatizace před výpravou výrazně zkrátí aklimatizační pobyt v jednotlivých výškových táborech a mnohdy ušetří nemalé finanční prostředky, ale hlavně předejde problémům spojeným s hrozící výškovou nemocí, hrozící až otokem mozku a velkými komplikacemi.

 


 

K jakým dalším změnám dochází kromě zlepšení krevních parametrů a transportní kapacity krve při využití hypoxie?

Dochází k celé řadě dalších, lidskému organismu velmi prospěšných fyziologických účinků - poklesu průměrné TF a krevního tlaku, zvýšení produkce a uvolňování lidského růstového hormonu, podpoře metabolismu tuků, snížení cholesterolu, vzestupu tvorby DHEA (hormon mládí) apod.

 


 

Není používání těchto systémů stejně nebezpečné jako umělý příjem hormonu EPO?

Není, protože se jedná o fyziologický, tedy tělu vlastní proces, kdy nedochází k razantnímu zahuštění krve a riziku ucpání tepny krevní sraženinou apod. jako u sportovců zneužívajících EPO.

 


 

Slyšel jsem i o speciálních místnostech s hypoxickým prostředím.

Ano, řada moderních fitnesscenter v USA, ale i v západní Evropě používá celé místnosti s rotopedy, běhátky a veslařskými trenažery, kde je simulována vysoká nadmořská výška. Pro tyto místnosti se používají výkonnější generátory, nebo více generátorů pro jednu místnost, ale princip je stejný jako u tréninkové masky.

 


 

Všiml jsem si ve Vaší nabídce několika různých typů elektronických měřičů, k čemu slouží?

Jedná se o dva základní typy měřičů, jedny slouží k měření obsahu kyslíku ve stanu nebo pumpovaného do masky, druhé pak k měření okysličení krve a tepové frekvence. Dražší modely jsou vybaveny pamětí, alarmem při poklesu hodnoty pod nastavenou mez a dalšími funkcemi.

 


 

Stan se dává na postel, nebo na zem?

Stan může být přímo na zemi s matracemi uvnitř stanu, nebo položen na rošt postele s matracemi uvnitř. Jsou dvě základní velikosti, podlahová plocha je asi 2x1,5m, tedy pro dvě běžné matrace.

 


 

Je více typů generátorů?

Ano, je několik typů, nejpoužívanějším typem je Everest, který je nejlépe mobilní a použitelný pro všechny typy hypoxických zařízení (stan, spací maska, tréninková maska, IHT). Další generátory se více hodí pro použití na jednom místě bez častějšího transportu. Pro hypoxické místnosti se používají speciální vysocevýkonné generátory.

 


 

Kdo ze známých českých sportovců používal nebo používá hypoxické systémy?

Asi nejvíce jsou tato zařízení spojována se jménem Kateřiny Neumannové, není ale zdaleka jediná, kdo výhod těchto systémů využívá, jména jako Václav Chalupa, Honza Řehula, slovenští lyžaři Báthory s Bajčičákem a mnozí další jsou toho důkazem Ve světě pak těchto systémů využívá celá řada špičkových sportovců - atletů, lyžařů, triatlonistů, plavců, cyklistů všech odvětví a mnoho dalších sportovců vytrvalostních a silově vytrvalostních sportů, včetně těch kolektivních, jako jsou fotbalisté, hokejisté atd.

 


 

Musím si zařízení zakoupit, nebo je možné si ho také na potřebnou dobu zapůjčit, nebo na terapii někam docházet?

Zařízení je možné si samozřejmě i pronajmout a to jak pro jednotlivce, tak oddíl nebo kolektiv. To platí pro stan i tréninkovou masku. Na trénink s tréninkovou maskou je možné i docházet, první sportovní centrum pro hypoxickou terapii bylo otevřeno v Praze v budově FTVS UK a další centra budou následovat. Samozřejmě je nutné se předem objednat.

 


 

Jak velký nárůst výkonnosti je možné dosáhnout s využíváním hypoxických systémů?

Jde o celkem výrazný nárůst v relaci 3-8%, což je v době, kdy často nerozhodují minuty, ale pouhé vteřiny rozhodující.

 


 

Jak se stan a generátor transportují?

Generátor je možné transportovat tak jak je, obal je odolný a k ulehčení manipulace na kolečkách, nebo je možné na něj zakoupit speciální odolný kufr, pro transport letadlem apod. Stan se dá velmi snadno složit do velikosti malé tašky nebo batůžku.

 


 

Nemůže být dlouhodobý pobyt v hypoxickém prostředí pro organisnus nějak škodlivý? Někde jsem dokonce četl, že dochází ke snížení intelektu?

Nebezpečný může být pouze pobyt v extrémních nadmořských výškách, které se ovšem ve stanu ani při tréninku s maskou nepoužívají. Některé národy žijí trvale ve vysokých nadmořských výškách a mají trvale lepší transportní kapacitu krve vlivem většího množství hemoglobinu a červených krvinek. Zdravotně jsou rozhodně bez problémů, jen běhat umí poněkud rychleji.

 


 

Na jakém principu je založena IHT?

Při IHT, která je určena nejen pro sportovce, ale širokou veřejnost a jejímž cílem je především podpora zdraví, se využívá střídavá inhalace běžného a upraveného vzduchu (nižší obsah O2). Používá se zde simulovaná nadmořská výška až 6000m n.m., vlivem čehož klesá při inhalaci kyslíková tepenná saturace na úroveň nedosažitelnou jinou metodou. Dochází ke změnám až na úrovni mitochondrií, ty se stávají výkonnější v použití kyslíku pro výrobu energie a ke zvýšení enzymatické antioxidační obrany.

 


 

Četl jsem, že metoda IHT může kyslíkový stan a trénink s maskou nahradit, ba že je dokonce účinnější?

To je samozřejmě hloupost, tato metoda se používá ke zcela jinému účelu a to pro podporu zdraví a podporu léčby civilizačních chorob. Z hlediska krvetvorby není zdaleka tak účinná jako stan nebo trénování s hypoxickou maskou, případně kombinace obojího.

 


 

A co přerušení kůry u zdravotního IHT? Jak moc to vadí?

Při IHT by se mělo absolvovat v jedné kůře asi 15 sezení po 30-40min., nejlépe každodenně nebo každý druhý den. Pokud IHT přerušíte na 2 dny, nic se neděje a v kůře můžete dále pokračovat, pokud však dojde k přerušení na 4 a více dní, je lepší začít s celou kůrou znovu od začátku.

 


 

Mám takový zvláštní dotaz, ale vždy po skončení tréninku na rotopedu s hypoxickou maskou se u mně dostaví erekce?

Ano, toto je další z (dosud možná nedostatečně zdokumentovaných a mediálně prezentovaných) výhod tréninkových systémů HYPOXICO! Je to téměř pravidelný doprovodný jev, ve svalech totiž už není potřeba tolik krve, kyslíku mají dost a ta se tedy tlačí jinam.

 


 

Zpočátku se mi při tréninku s maskou trochu točila hlava, po pár trénincích problém ustal, byla někde chyba?

Zvolil jste příliš velkou intenzitu nebo simulovanou výšku, kdy docházelo k hyperventilaci (jistě jste si všiml téměř vyfouknutých vaků) a to způsobilo daný problém. Později už se organismus adaptoval (lepší využití kyslíku).

 


 

Mám mít na tréninkovém modulu s vaky připojen měřič obsahu kyslíku ve vzduchu?

Můžete, pro kontrolu, ale vzhledem k přesnosti generátoru to není nutné.

 


 

Ve stanu mi v létě bývá občas horko, dá se to nějak řešit?

Možnosti jsou dvě, umístit generátor do chladnější místnosti, nebo třeba pod klimatizaci, aby nasával chladnější vzduch, nebo dovnitř stanu umístit zařízení (větrák) pro lepší cirkulaci vzduchu.

 


 

Zpočátku jsem se v hypoxickém stanu dost často probouzel a moc se nevyspal, teď už je to celkem v pohodě. Musí se na stan nějakou dobu zvykat?

Měl jste příliš brzy nastavenu vyšší výšku, než by bylo dobré. Při každém pohybu ve stanu (otočení apod.) jste se v podstatě „zadýchal“ a probudil. Výšku je opravdu potřeba zvyšovat postupně po dobu minimálně 2-3 týdnů od nějakých 1500-1800m n.m. po zhruba dvou stech metrech, pak takové potíže nenastanou a spánek bude klidný.

Společnost HISPORT Czech Republic, spol.s r.o. dále nabízí produkty těchto značek:


© Copyright 2019 / HYPOXICO / HISPORT s.r.o. / All rights reserved
© HISPORT Czech Republic, spol.s r.o.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz