Novinky
23.01.2022
Hypoxico a armádní výcvik
Od druhé světové války došlo k revoluci ve vojenském vybavení moderními technologiemi. Téměř každý zbraňový systém prošel vylepšeními, kromě toho nejd... číst celé
17.01.2022
Hypoxico a hubnutí
Studie z roku 2013 zjistila, že Američané, kteří žijí na úrovni moře, mají 4 až 5krát vyšší pravděpodobnost, že budou obézní než ti, kteří žijí ve vys... číst celé
13.01.2022
Hypoxico opět dostupnější
Firma Hisport, výhradní distributor značky Hypoxico pro ČR a Slovensko, rozšířila nabídku hypoxických generátorů o nový model Sierra 100 a učinila tak... číst celé
Zobrazit všechny novinky
HYPOXICO

 

  1. Úvod
  2. Co je HYPOXICO

Co je HYPOXICO?

Výhody a efektivita pobytu a tréninku ve vysoké nadmořské jsou známy již dlouho.
Ve vyšších nadmořských výškách pociťuje tělo snížení obsahu kyslíku (O2) ve vdechovaném vzduchu (Hypoxie) a ledviny začínají produkovat zvýšené množství hormonu Erythropoetinu (EPO). Prostřednictvím tohoto hormonu dochází ke zvýšení produkce červených krvinek, které svou schopností vázat kyslík (O2) umožňují kvalitnější okysličení krve. Svaly jsou lépe zásobovány okysličenou krví a potřebnými živinami.

Využitím vlastností hormonu EPO se snaží zvyšovat svou výkonnost sportovci v řadě odvětví již dlouho. Samozřejmě, dlouhodobý pobyt ve vysokohorském prostředí není pro sportovce vždy realizovatelný, ať už z provozních nebo finačních důvodů. Řada sportovců proto volí cestu umělého dodání tohoto hormonu, která je často nelegální a je spojena s řadou rizik – jak zdravotních, tak v případě odhalení i ekonomických a sociálně společenských.

Společnost HYPOXICO Inc ze Spojených států vyvinula již v roce 1995 soubor zařízení a pomůcek, díky kterým lze pobyt ve vysokohorském prostředí simulovat v podstatě kdekoli a kdykoli, a které umožňují nárůst hladiny hormonu EPO v těle přirozenou cestou – vlastní produkcí!

Mezi sportovci i laickou veřejností jsou tyto systémy známy a označovány jako "kyslíkové stany", i když ve skutečnosti se paradoxně jedná spíše o "bezkyslíkové" prostředí, resp. prostředí se sníženým obsahem kyslíku.

Pro vrcholové sportovce – závodníky v převážně vytrvalostních sportech a disciplínách, a horolezce, kteří hledají možnost včasné aklimatizace na dlouhodobý pobyt ve vysokých nadmořských výškách, jsou připraveny dva základní systémy Hypoxico - spací atréninkový systém, které dále umožňují využití nejrůznějších metod:

„Sleep High, Train Low“

„Spi nahoře, trénuj dole“ – metoda spánku a odpočinku ve vysokých nadmořských výškách, která umožňuje znatelný nárůst výkonnosti (o 3-8%)!

Prostřednictvím mobilního zařízení v sestavě Hypoxic Altitude Tent System může sportovec využívat metodu tréninku a spánku v rozdílných nadmořských výškách.
Zatímco trénink probíhá v aktuální nadmořské výšce, odpočinek a spánek probíhá v simulované vysoké nadmořské výšce. Systém umožňuje nastavení simulované výšky až na 2750m n.m. resp 3800m n.m. (s adaptérem).

Poslední studie ukazují, že systém „Sleep High, Train Low“ je dokonce efektivnější, než dlouhodobý pobyt a trénink ve vysoké nadm. výšce. Při dlouhodobém pobytu v těchto výškách jsou sportovci snížením obsahu kyslíku ve vdechovaném vzduchu nuceni upravovat a omezovat tréninkové dávky a efektivita tohoto pobytu se částečně snižuje.
Nyní, díky patentované technologii HYPOXICO, mohou sportovci využít výhody obou prostředí – zvyšovat úroveň EPO přirozenou cestou a při odpočinku, a zároveň trénovat bez omezení – „Sleep High, Train Low!“

Trénink v simulované nadmořské výšce

Další vysoce účinnou metodou je metoda využití efektu simulované vysoké nadmořské výšky přímo v tréninku. Jde o zařazení 2-3 hypoxic tréninkových jednotek týdně v kombinaci se zbývajícími jednotkami realizovanými v obvyklé nadmořské výšce.

Tato metoda, stejně tak jako pobyt v hypoxickém stanu, má pozitivní vliv na nárůst výkonnosti tím, že zlepšuje transportní kapacitu krve (zvýšením počtu červených krvinek). Navíc přímo simuluje trénink ve vysoké nadmořské výšce a pomáhá tak organismu adaptovat se na sportovní zátěž v těchto podmínkách, kde díky sníženému obsahu O2 ve vdechovaném vzduchu dochází k přirozenému poklesu výkonnosti vlivem horšího zásobení organismu, především svalů, kyslíkem, vyšší tvorbě laktátu (kyseliny mléčné) a vzestupu tepové frekvence, než při identickém tréninku v běžné nadmořské výšce.

Nejlepšího efektu, kterého nelze dosáhnout žádnou jinou cestou, je možno docílit pouze kombinací těchto dvou metod - spaní v kyslíkovém stanu a zařazení 2-3 tréninkových jednotek týdně prováděných v hypoxickém režimu.

Hypoxická terapie - IHT

Třetí metodou, která se od předchozích dvou liší jak šířkou použití (klientelou nemusí být zdaleka jen sportovci), tak výsledným efektem, kterým je především podpora zdraví, je přerušovaná hypoxická terapie - Intermittent Hypoxic Therapy (IHT)

Jedná se o střídání simulovaného pobytu ve velmi vysoké nadmořské výšce (až 6400m) s pobytem v běžné nadmořské výšce.

Pro hypoxickou terapii, která je určena nejširší veřejnosti a která je ve vyspělých zemích neoddělitelnou součástí fitness a wellness center podobně jako třeba solária, je k pohodlné masce a ke generátoru, jež simuluje nadmořskou výšku, dodáván speciální zesilovač, s jehož pomocí rázem dýcháte vzduch, jako byste stáli na vrcholku Mont Blancu.

Tato terapie, podložená mnoha studiemi, má významný vliv na podporu léčby řady civilizačních chorob (astma, alergie, cukrovka, nespavost,…) a při pravidelné aplikaci také další lidskému organismu prospěšné účinky. Například zvýšení tukového metabolismu, pokles průměrné srdeční frekvence a krevního tlaku, celkové snížení stresu a únavy, snížení hladiny cholesterolu, zvýšení DHEA (tzv. hormon mládí) a mnohé další.

Speciálně pro sportovce má hypoxická terapie, kromě těchto účinků, také vliv na zvýšení produkce a uvolňování lidského růstového hormonu, snížení oxiativního stresu z volných radikálů a další.

Vysokohorská aklimatizace

Velmi často jsou systémy HYPOXICO využívány také horolezci a vysokohorskými turisty pro provádění efektivní aklimatizace a pre-aklimatizace na vysokohorský výstup či pobyt ve vysoké ndmořské výšce.

Při pobytu ve vysoké nadmořské výšce, případně při rychlém výstupu do vyšší nadmořské výšky se nedostatečně adaptovaný (aklimatizovaný) organismus projevuje nepříjemnými stavy, jako je bolení hlavy, závratě, nevolnost apod, případně i něstupem AHN - akutní horské nemoci!

Prostřednictvím HYPOXICO systémů lze organismus velmi kvalitně aklimatizovat bez nutnosti dlouhodobého pobytu a přípravy v přirozeném prostředí vysokých hor a nepříjemným stavům předejít, případně je výrazně omezit.

Pro účely aklimatizace se využívá kombinace různých metod hypoxické přípravy.

 

Všechna HYPOXICO zařízení a systémy mohou využívat jak vrcholoví sportovci, tak i jejich amatérští kolegové. I oni tak mohou využít známé efekty pobytu a odpočinku ve vysokohorském prostředí – doma, v tělocvičně, obýváku i v ložnici!

Společnost HISPORT Czech Republic, spol.s r.o. dále nabízí produkty těchto značek:


© Copyright 2019 / HYPOXICO / HISPORT s.r.o. / All rights reserved
© HISPORT Czech Republic, spol.s r.o.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz