Novinky
02.04.2012
Ivana Sekyrová využívá HYPOXICO!
HYPOXICO pomáhá vítězit! Mezi skvělými českými sportovci se začínají šířit informace o možnosti využít efekt vysokohorské přípravy i v našich „nížinn... číst celé
Zobrazit všechny novinky
HYPOXICO

 

  1. Úvod
  2. Co je HYPOXICO
  3. Proč a jak používat HYPOXICO
Proč a jak používat HYPOXICO

 

Co se děje v těle člověka při pobytu ve vyšší nadmořské výšce nebo při použití hypoxických systémů, simulujicích vyšší nadmořskou výšku?

 

Pokud je lidské tělo vystaveno hypoxii (objem kyslíku ve vdechovaném vzduchu je redukován prostředím), zápasí s produkcí vyžadovaného množství energie s méně dostupným kyslíkem. Tento zápas spouští řadu aktuálních reakcí lidského organismu a po určité době vyvolává trvalejší adaptační změny.

Okamžitou reakcí je zrychlení vegetativních funkcí, např. plicní hyperventilace, zvýšení tepové frekvence, zvýšení minutového srdečního objemu, mobilizace krve ze zásobáren.
Déle trvající hypoxie pak vyvolává celou řadu adaptačních procesů. Dochází ke stimulaci vylučování hormonu erytropoetin (EPO), zvýšené tvorbě hemoglobinu a červených krvinek, změnám buněčných funkcí a metabolismu. Dochází také ke stimulaci svalového myoglobinu, jenž podporuje transport kyslíku. Lze tak dosáhnout velmi výrazného zvýšení transportní kapacity krve.

Tyto adaptační změny přetrvávají i po skončení hypoxické stimulace (pokud byla aplikována dostatečnou dobu) a po návratu do běžného prostředí. Trvá několik týdnů, než se hodnoty všech veličin vrátí na úroveň před hypoxickou stimulací.

 

Stejných adaptačních změn v organismu, ke kterým dochází při dlouhodobém pobytu ve vyšší nadmořské výšce, však lze dosáhnout i střídáním hypoxie s pobytem v běžné nadmořské výšce. Čas strávený ve stavu hypoxie je sice kratší, ale kompenzuje ho možnost využít vyšší nadmořskou výšku a tím i vyšší stimulaci adaptačních systémů.

 

A tady je hlavní výhoda hypoxických stanů a systémů. Umožňují totiž dosáhnout stejných adaptačních změn, (především zvýšení transportní kapacity krve) vedoucích k výraznému zvýšení výkonnosti bez nutnosti omezení tréninku a snížení jeho intenzity. V neposlední řadě jsou potlačeny i negativní jevy, spojené s reaklimatizací (návratem z hypoxického prostředí do běžné nadmořské výšky), kdy výkonnost ještě není stabilní, ale mívá obvykle vlnovitý průběh. Start na významnějším závodě je tak vždy trochu loterií – druhý až čtvrtý den po návratu je možné závodit, avšak s rizikem možného výpadku. Poté dochází v důsledku reaklimatizačních procesů k zákonitému poklesu výkonnosti. K jejímu postupnému nárůstu dochází zhruba až po deseti dnech. Vše je však značně individuální.

 

Systém přípravy s využitím hypoxického stanu, kdy se dá trénovat prakticky bez omezení v běžných podmínkách a odpočívá (spí) se ve stavu hypoxie, má v porovnání s pobytem a přípravou ve vysokých horách snad jen jedinou nevýhodu – neužíváte si krásu hor a horského prostředí.

U této metody sice také dochází k určitému zpomalení regeneračních procesů v důsledku noční hypoxie a s tím spojených reakcí organismu (vyší TF, zrychlené dýchání atd.), tomu se ale dá účinně předcházet postupným zvyšováním simulované nadmořské výšky (postupným snižováním obsahu O2 ve vdechovaném vzduchu) až na úroveň, na které již dochází k výrazným adaptačním změnám, ale pro náš organismus je tato úroveň únosná bez toho, aby došlo k narušení kvality spánku, hyperventilaci apod. Aby, laicky řečeno, nezačaly převládat nevýhody nad výhodami.

 

Na rozdíl od dlouhodobého pobytu ve vyšší nadmořské výšce jsou při využití hypoxických stanů negativní efekty působící na organismus mnohem menší. Navíc odpadá nutnost počáteční aklimatizace a tak i profesionální sportovci, v jejichž časových, rodinných a finančních možnostech je dlouhodobý a opakovaný pobyt v horách realizovatelný, dávají přípravě metodě „slep high, train low“ ( spi nahoře, trénuj dole) přednost. V horách (ve vysoké nadmořské výšce) pouze nocují a na trénink se přesouvají do běžné nadmořské výšky.

Například i běžci na lyžích, kteří normálně trénují a závodí v mírně hypoxickém prostředí (obvykle 1000 – 2000 m n.m), využívají k dosažení výraznějších adaptačních změn a zvýšení transportní kapacity krve kyslíkové stany a spí ve vyšší simulované nadmořské výšce, nejčastěji 2500 – 2700 m n.m., maximálně v 3500 m n.m.

 

Neznamená to ovšem, že trénink vykonávaný ve stavu hypoxie není přínosem.
Dochází při něm k řadě specifických změn, které jsou pouhým pobytem v hypoxickém prostředí nedosažitelné, jde však o velmi vysokou zátěž pro organismus a tak je výhodné ji aplikovat pouze 1 – 3x týdně. Podle nejnovějších výzkumů je k dosažení maximálního efektu zvýšení výkonosti za použití hypoxických přístrojů ideální obě tyto metody kombinovat. Tedy 1 – 3 tréninkové jednotky týdně ve stavu hypoxie + spaní v kyslíkovém stanu. Nezbytný je samozdřejmě trénink v hypoxickém prostředí pro závodníky, jejichž soutěže budou v takovém prostředí probíhat.

 

Samostatnou kapitolu tvoří horolezci (a v současnosti i řada turistů, hledajících nové zážitky), připravující se na vysokohorský výstup, jejichž cílem není zvyšování výkonnosti jako takové, ale aklimatizace na vysokou nadmořskou výšku. Takže simulovaná nadmořská výška ve stanu bývá v konečné fázi aklimatizace daleko nad hranicí 2750 m n.m. a i k tréninku s kyslíkovou maskou se používá vzduch s výrazně nižším obsahem kyslíku, než u trénujících sportovců. Intenzita sportovního zatížení je u vyšších nadmořských výšek samozřejmě výrazně nižší.

 

Další významnou metodou je hypoxická terapie (IHT – Intermittent Hypoxic Therapy), která je, na rozdíl od kyslíkového stanu, určena nejen sportovcům, ale i široké veřejnosti a jejímž nejvýznamějším pozitivním účinkem je podpora zdraví, lečby civilizačních chorob apod. Celkově má tato metoda na lidský organismus neodiskutovatelně prospěšný vliv.
Během hypoxické terapie klesne tepenná kyslíková saturace na úroveň, která není žádnou jinou metodou dosažitelná. To spustí adaptační změny na úrovni mitochondrií a zvyšuje se produkce mitochondriálních enzymů. Mitochondrie se stávají více výkonné ve využití kyslíku pro výrobu energie (efektivnější využití O2) a po přerušení (přechodu na běžné dýchání) dochází ke schopnosti produkovat více energie a síly zvýšeným využitím kyslíku v lidském organismu a ke zvýšení enzymatické antioxidační obrany.

 

Kromě těchto základních systémových změn dochází při využití hypoxie k dalším velmi významným fyziologickým účinkům – poklesu průměrné srdeční frekvence a krevního tlaku, zvýšení produkce a uvolnění lidského růstového hormonu, podpoře metabolismu tuků, snížení oxidativního stresu z volných radikálů, snížení cholesterolu a vzestupu tvorby DHEA (hormon mládí), zvýšení VO2max a mnohým dalším.

 

Velmi pozitivně se vliv dýchání upraveného vzduchu projevuje při snížování a úpravě  váhy! Rychlejší metabolismus tuků, zvýšené okysličení krve po skončení terapie a návratu do standardního prosředí  a další související jevy výrazně pomáhají při snižování váhy a úpravě fyzického vzhledu. Navíc - efekt je výrazně trvalejší a nedochází k tzv. JO-JO efektu, kdy po skončení aktivity dochází k opětovnému růstu hmotnosti !

Všechny tyto pozitivní vlivy jsou podloženy mnoha testy a studiemi a především v Evropě se s nemalým úspěchem používají v mnohých renomovaných zdravotnických zařízeních jako podpora při léčbě především civilizačních nemocí.

Společnost HISPORT Czech Republic, spol.s r.o. dále nabízí produkty těchto značek:


© Copyright 2019 / HYPOXICO / HISPORT s.r.o. / All rights reserved
© HISPORT Czech Republic, spol.s r.o.
Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz
Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.